Investiční certifikáty jsou cenné papíry. Jde o zvláštní typ dlužního úpisu, který vydávají emitenti (nejčastěji banky), a který kupují investoři, aby si jej později nechali zpět proplatit a mohli tak realizovat zisk.
Investiční certifikáty lze koupit nebo prodat na burze, nebo přímo přes emitenta. Cena investičního certifikátu se vyvíjí na základě vývoje hodnoty podkladového aktiva. Podkladovými aktivy investičních certifikátů jsou nejčastěji akciové indexy, veřejně obchodované akcie, ceny komoditních kontraktů, úrokové míry, křížové kurzy měn atd. Důležité je, aby se hodnota podkladového aktiva dala nějak měřit, byla ověřitelná a dala se vyjádřit číslem.
Cena investičního certifikátu není závislá na nabídce a poptávce po daném certifikátu, což jej odlišuje například od akcií a dluhopisů. Pomocí investičních certifikátů lze spekulovat jak na růst tak i na pokles podkladového aktiva. Pro každý investiční certifikát platí pravidla, definovaná v takzvaném emisním prospektu každého investičního certifikátu, která přesně určují, jak bude emitent stanovovat hodnotu certifikátu v závislosti na vývoji podkladového aktiva a uplynulém času. Investiční certifikáty mohou být emitovány na neomezenou nebo i na předem určenou dobu.
Investiční certifikáty jsou velmi rozšířené hlavně v Německu, největšími emitenty investičních certifikátů jsou proto hlavně banky působící v německy mluvících zemích, jako jsou například Commerzbank, Deutsche Bank, Sal Oppenheim a ABN Amro.
Žádné komentáře:
Okomentovat